baby blocks bar
MENU
bullet Ana Sayfa
bullet Beslenme
bullet Tuvalet Terbiyesi
bullet Cinsel Eğitim
bullet Oyunun Rolü
bullet Aktivitelerbaby blocks0-6 Yaş Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklar 2-3 yaşlarından itibaren cinsiyetlerinin farkına varırlar. Bununla ilgili sorular sorarlar. "Ben dünyaya nasıl geldim?".Bu soruya karşılık, anlayabileceği gibi, doğru ve mantığa uygun olanı söylemeli. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren kendi vücutlarını tanımaya çalışırlar. Yanındaki arkadaşının veya kardeşinin bedenindeki organı merak ederler. Bununla ilgili soru sorduğunda, gereksiz ayrıntıya girip; "ayıp, pis" gibi sözcüklerden kaçınıp, aksine "bana yardım eder misin?" denebilir. (Mesela kardeşinin altını temizlerken "gel beraber yapalım" gibi.)

Kendi bedenini tanırken cisel organını elleme, onunla oynama gibi davranışlar görülebilir. Bu tamamiye zararsız ve zihin gelişiminin belirtisidir. Böyle bir durumu farkettiğimizde, hareketlerini görmemezlikten gelip ilgisini ve dikkatini hemen onun hoşlanacağı başka bir şeye çekmek veya oradan uzaklaştırmak gerekir. Örnek "gel seninle bakkala gidelim, gel kitap okuyalım, gel çizgi film seyredelim" gibi.

Cinsel organla oynama, çocuğun hayatında ilgi ve sevgi eksikliğini de gösterebilir. Çocuk dünyaya geldikten sonra veya en geç 2 yaşında odası ayrılmalıdır.


bottle bar